Czy warto montować okna na ciepłych parapetach?

Ciepłe parapety czy warto?

(Aktualizacja artykułu)

Takie pytanie klienci często zadają nam, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście trzeba inwestować pieniądze w takie rozwiązanie. A zatem zastanówmy się głębiej nad tym zagadnieniem. 

Jak sądzisz jaka część w oknie zamontowanym w sposób tradycyjny jest najzimniejsza i dlaczego?


Podpowiem:
dolna część ościeżnicy – ramy jest najzimniejsza, a teraz postaram się to wytłumaczyć bardziej obrazowo. 

Kupujemy np. okna o szerokości ramy 82 mm i montuje je w otworze w sposób ciepły np. stosując: folie wewnętrzne paroizolacyjne / pianę / folię zewnętrzną paroprzepuszczalną, boki i górna rama okna są zabezpieczone na całej grubości ramy w naszym przypadku 82 mm, a wykonując elewację zewnętrzną te części ramy będą też osłonięte np. styropianem zachodzącym na nie 2-3 cm.

A co z dołem okna?

Każde okno posiada listwę tak zwaną „podparapetową” ta listwa jest węższa od okna o jakieś 10-15 mm i już na etapie montażu całość uszczelnienia będzie cieńsza niż z boku okna. Listwa ta jest stosowana w celu prawidłowego osadzenia parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Poniższy rysunek pokaże rozkład temperatur w tym miejscu (powiększony diagram został opisany)

izoterma Ciepłe parapety, profil podokienny
ciepłe parapety

Na rysunku widać przebieg izotermy 0 st po jej prawej stronie jest temperatura dodatnia a po lewej ujemna,  ściana pod oknem przemarza  przez co okno zamontowane w tym miejscu traci na swoich właściwościach cieplnych  stal w ościeżnicy jest po zimnej stronie.   

 
A teraz proszę porównać rozkład temperatur przy zastosowaniu Ciepłego Parapetu PR 02 XPS:

izoterma ciepły parapet, termoparapet

Tu widać jak Ciepły Parapet PR 02 łączy się z dociepleniem co w efekcie powoduje przesunięcie izotermy 0 st poza ścianę –  ściana nie przemarza i okno nie traci właściwości cieplnych    Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem ciepłych parapetów jest szczelność w miejscu połączenia okna z murem. Należy też zwrócić uwagę, iż okno na całej swojej szerokości jest podparte co eliminuje naprężenia punktowe powstające przy osadzaniu na klinach podporowych.  

Zapraszamy do dyskusji na ciepłe parapety forum. Dołącz do grona naszych użytkowników!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: